کلیپ طنز تفاوت اینترنت ۳g ،۴g ،۵g

نسل های اینترنت همراه

کلیپ طنز تفاوت نسل های اینترنت همراه ۳g ،۴g ،۵g

0G

0G, نسل صفر ، موبایل 0G یا تلفن رادیویی همراه سیستمی‌هایی قبل از شبکه ی سلولی موبایل بودند.

۱G

۱G(یا ۱-G) اشاره به اولین نسل تکنولوژی موبایل بی‌سیم دارد. این سامانه همان ارتباطات راه دور قیاسی استاندارد است که در سال ۱۹۸۰ میلادی معرف شد و و تا زمان معرفی نسل دوم(۲G)ادامه داشت. تفاوت اصلی بین دو سامانه ارتباطات از راه دور(۱G و ۲G) این است که سیگنال‌های رادیویی در شبکه‌های ۱G به صورت قیاسی (آنالوگ) است ولی در شبکه‌های ۲G به صورت رقمی (دیجیتال) است.

۲G

۲G (یا ۲-G) سومین نسل از ارتباطات از راه دور است که مزایای خود را به همراه دارد: مکالمات تلفنی رقمی (دیجیتالی) محافظت می‌شوند؛ سامانه ۲G به‌طور قابل ملاحظه، کارآمد تر در بینایی (طیف)های با فاصله زیاد برای تلفن همراه‌های سطح‌های کاوشی هستند؛ و خدمات داده ارائه شده موبایل، با SMS یا خدمات پیام کوتاه ساده بر پایه متن پیامی آغاز می‌شود. فناوری ۲G توسط شبکه‌های مختلف تلفن همراه از جمله پیام متنی، پیام تصویری و MMS یا (خدمات پیام‌های چند رسانه ای) فعال می‌شود.

نسل دوم ۲G مخابراتی، در سال ۱۹۹۱ در فنلاند توسط Radiolinja تجاری شد و بر روی GSM را اندازی شد.

۲.۵G

سرویس بسته امواج رادیویی

۲.۷۵G

سرعت داده افزایش یافته برای تحول جی‌اس‌ام

 

۳G

فناوری ۳G یک انتقال اطلاعات است که کم‌ترین سرعت آن ۲۰۰kbit/s یا ۲۰۰کیلوبیت بر ثانیه است ارائه می‌شود. بعد ازانتشار ۳G غالباً ۳.۵G و ۳.۷۵G علامت‌گذاری می‌شد، هم چنین پهنای باند موبایل به چندین Mbit/s برای گوشی‌های هوشمند و مودم‌های د اخلی در لپ تاپ ارائه می‌شود.

هر نسل از تلفن همراه‌های استاندارد تقریباً هر ده سال یک بار و پس از سامانه ۱G که در سال ۱۹۸۱/۱۹۸۲ معرفی شد، ظاهر می‌شود. هر نسل با یک نوار (باند) بسامد (فرکانس) جدید، نرخ داده بالاتر و غیر سازگار با مخابره فناوری مشخص می‌شود. اولین شبکه‌های ۳G در سال ۱۹۹۸ و شبکه‌های نسل چهارم یا ۴G در سال ۲۰۰۸ معرفی شدند.

۳.۵G

نسل ۳.۵G یکی از گروه‌های مختلف تلفن همراهی و داده‌های فناوری است که برای ارائه بهتر کارائی سامانه ۳G موقتاً طراحی شده‌است تا گامی برای گسترش کامل ظرفیت ۴G باشد.

این فناوری شامل:

High-Speed Downlink Packet Access
۳GPP Long Term Evolution, پیش از LTE Advanced
Evolved HSPA

 

۴G

۴G علاوه بر تمام ویژگی‌های معمول ۳G از جمله صدا و دیگر خدمات رسانی‌ها، خدمات پهنای باند دسترسی به اینترنت را هم فراهم می‌کند. برای نمونه اتصال لپ تاپ‌ها با یک مودم وایرلس، به تلفن همراه‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های موبایل از جمله این خدمات است. پتانسیل و اپلیکیشن‌های کنونی شامل مرورگر اصلاح شده موبایل، فناوری IP، خدمات بازی‌ها، کیفیت بالای تلویزیون موبایل، ویدئو کنفرانس، تلویزیون‌های ۳D و رایانش ابری می‌شود.

۴.۵G

فناوری ۴.۵G علمکرد بهتری نسبت به سامانه ۴G دارد و یک گام موقتی است تا تکمیل ظرفیت‌های کامل ۵G.

این فناوری شامل:

LTE Advanced
MIMO

 

۵G

فناوری ۵G نشان دهنده فاز اصلی ارتباطات از راه دور، فراتر ازاستاندارد ۴G/IMT-Advanced کنونی است. اینترنت ۵G سه نوع جنبه جدید را وارد دنیای فناوری می‌کند: سرعت بالاتر (برای انتقال داده‌های بیشتر)، تأخیر کمتر (برای پاسخ‌دهی بیشتر) و امکان اتصال به دستگاه‌های بسیار بیشتر در آنِ واحد (برای سنسورها و دستگاه‌های هوشمند)

اتحادیه NGMN یا اتحادیه نسل بعدی شبکه‌های موبایل، نیازهای شبکه ۵Gرا این‌گونه برآورد می‌کند:

برای ده‌ها هزار نفر از کاربران نرخ داده‌ها از چند ده Mb/s پشتیبانی می‌شود
سرعت ۱Gbit/s به‌طور هم‌زمان به ده‌ها هزار از کارگران در یک اتاق ارائه می‌شود.
صدها هزار نفر از اتصالات به‌طور هم‌زمان برای سنسور استقرار پشتیبانی می‌شوند.
طیفی بهره‌وری بایددر مقایسه با ۴G به‌طور قابل توجهی افزایش یابد.
پوشش باید بهبود یابد.
سیگنالینگ بهره‌وری باید افزایش یابد.
تأخیر باید به‌طور قابل توجهی در مقایسه با LTE کاهش یابد

 
دنبال کردن در تلگرام دنبال کردن در اینستاگرام دنبال کردن در آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×