10 سایت برتر جایگزین وبسایت الکسا Alexa

10 سایت برتر جایگزین وبسایت الکسا Alexa

سایت الکسا وب سایت‌های اینترنتی را براساس پارامترهایی مانند میزان بازدید رتبه بندی و آن را در قالب رنک جهانی و کشوری ارائه می‌داد.

الکسا یک سرویس رتبه بندی سایت در جهان بود که بر اساس میزان بازدید و مدت زمان حضور کاربران سایت، اطلاعات مفیدی را ارائه می‌داد. این اطلاعات اما بر پایه آماری بود که وب‌سایت الکسا از کاربران خود (یعنی کسانی که افزونه الکسا را داشتند یا اکانت آن را خریداری کرده بودند) اطلاعات وب گردی آنها را جمع آوری و سپس اقدام به رتبه بندی سایت‌ها می‌کرد.

همین موضوع دغدغه‌ای بود که بیشتر مدیران سایت‌ها را نسبت به جمع اوری کامل اطلاعات سایت خود نگران می‌کرد.

الکسا در سال 2022 به کار خود خاتمه داد و بی شک سئوکاران و وبمستران و کسانی که در حوزه آنالیز سایت فعالیت می کنند به دنبال جایگزین مناسب برای الکسا هستند. در این مقاله سعی داریم که بهترین ابزارها و سایت هایی که می توان به عنوان جایگزین الکسا استفاده کرد را معرفی کنیم.

چند ماهی است که همه بازاریابان دیجیتال و صاحبان وب‌سایت‌ها متوجه شده‌اند که آمازون در حال تعطیل کردن الکسا، پرکاربردترین ابزار تحلیل سئو است این غول فناوری اعلام کرد که ابزار سئوی 25 ساله خود را در می 2022 بازنشسته می‌کند، اما جای نگرانی نیست؛ زیرا دنیای کسب‌وکار مشابه 25 سال قبل نیست. اکنون ما ابزارهای سئوی بسیاری شبیه الکسا و حتی جایگزین های بهتری در اختیار داریم.

الکسا چیست؟

الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط دو کارآفرین، به نام‌های بروس گلیت و بروستر کیل تأسیس گردید. این وب‌سایت محبوب در سال ۱۹۹۹ با ارزش ۲۵۰ میلیون دلار آمریکا توسط آمازون خریداری شد که این شرکت بزرگ الکسا را بسیار گسترش داد و آن را به یک موتور جست و جو هوشمند و قدرتمند و حتی قابل رقابت با سایتی چون گوگل تبدیل کرد.

اما بعدها در سال ۲۰۰۸ به دلیل ایجاد مشکلات رقابتی با غولی همچون گوگل، این سایت موتور جست وجوی خود را متوقف کرد و از آن زمان به طور تخصصی به رتبه‌بندی سایت‌های پربازدید و آنالیز آن‌ها می‌پردازد.

بعد از این تغییر فعالیت، الکسا سعی داشت علاوه بر رتبه‌بندی سایت‌های پر بازدید، تعداد بازدیدکنندگان وب سایت ها و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده را به کاربران نمایش دهد.

البته این سایت علاوه بر این ها، پارامترهای دیگری چون نرخ بانس و متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت را ارائه می داد. با این وجود، الکسا گزینه ای ایده آل برای وبمستران و فعالان در حوزه آنالیز سایت بود تا بتوانند رتبه وب سایت و آنالیزهای دیگر را در آن مشاهده کنند و سعی کنند رتبه الکسای خود را برای دیده شدن بهتر در موتورهای جستجوگر ارتقا دهند.

بیانیه الکسا در مورد پایان فعالیت

شرکت الکسا که یکی از زیر مجموعه‌های آمازون است بعد از ۲۵ سال فعالیت طی بیانیه ‌ای اعلام کرد در تاریخ ۱ می ۲۰۲۲ بازنشسته خواهد شد! علت این کار و ابعاد آن هنوز مشخص نشده است اما آنچه تا امروز مشخص شده از ابتدای اردیبهشت سال ۱۴۰۱ دیگر هیچ کاربری امکان ثبت نام در سایت الکسا را نخواهد داشت. در این بیانیه آمده است:

بیست ‌و پنج سال پیش، سایت الکسا را تأسیس کردیم. پس از دو دهه کمک به شما برای یافتن و دسترسی به بهترین منابع دیجیتالی، تصمیم دشواری گرفتیم که سایت الکسا را در ۱ می ۲۰۲۲ بازنشسته کنیم.

از اینکه ما را در طول ۲۵ سال، به منبعی برای تحقیق محتواهای دیجیتالی و بسیاری از خدمات دیگر انتخاب کرده‌اید از شما متشکریم و به آن افتخار می‌کنیم.

پس از انتشار این بیانیه طبق اطلاعات منتشر شده از Semrush، ترافیک وب‌سایت آمازون در حال کاهش مداوم بوده است. بنابراین احتمال دارد که با بسته شدن این سرویس پرطرفدار، محبوبیت آمازون هم تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرد.

جایگزین الکسا

به گفته بسیاری از متخصصان سئو پایان کار الکسا نقطه عطفی در این حوزه خواهد بود چرا که بسیاری از وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارها از رتبه‌بندی الکسا سو استفاده کرده و با استفاده روش‌های غیر طبیعی اقدام به افزایش رتبه الکسا سایت خود می‌کردند و رتبه الکسا را به عنوان ویترینی از فعالیت خود معرفی می‌کردند.

امکان تقلب و بهبود رتبه دغدغه‌ای بود که فضای رقابتی الکسا را تا حدودی تحت تأثیر قرار می‌داد. این تقلب‌های آماری به شکل واضحی در نمودارهای کیفی الکسا مشخص بود.

جایگزین الکسا چیست؟

اگرچه اطلاعاتی که الکسا در مورد سایت می‌داد، تا حد زیادی مفید بود اما با پایان کار الکسا باید به دنبال یک جایگزین مناسب برای آن باشیم؛ در ادامه به بررسی چندین ابزار مناسب برای جایگزینی الکسا می‌پردازیم:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×